IPB

Hoşgeldin Misafir sadece misafir olmak mı istiyorsun ?yoksa üye olmak mı istiyorsun? evet mi? o zaman lütfen üye olun. ( Giriş | Kayıt )

Reply to this topicStart new topic
> NASIL MUMESSIL OLUNUR?
Mümessil olmak ister misiniz?
Mümessil olmak ister misiniz?
Zaten mümessilim [ 7 ] ** [18.92%]
Evet [ 22 ] ** [59.46%]
Hayır [ 0 ] ** [0.00%]
Mesleği bilmiyorum [ 1 ] ** [2.70%]
Nasıl mümessil olunur bilmiyorum [ 7 ] ** [18.92%]
Ne iş olsa yaparım [ 0 ] ** [0.00%]
Toplam Oy: 37
Misafirler oy veremez.Üyeyseniz Giriş Yapınız veya Kayıt olunuz. 
bohemia
Mesaj Mar 27 2006, 23:34 PM
Mesaj #1

bizden biri

Grup: Administrators
Üye No: 2

Arkadaşlar böyle bir başlık açmamın nedeni, belki ziyaret eden misafirlerimizin tıbbi mümessillik hakkında, meslek hakkında öğrenmek isteyebilecekleri konuları yayınlamaktır. Herkesin katkılarını bekliyorum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
gokhan
Mesaj Mar 27 2006, 23:36 PM
Mesaj #2

yeniyim
*

Grup: Members
Üye No: 38

Evet ya. Ben bilmiyorum bu mümessilik işini. Ama öğrenmek isterim. Konu için teşekkür ederim. Bneim anladığım kadarıyla güzel giyinen, arabayla gezen ve iyi para harcayan, güzel kızlarla dolaşan insanlar mümessillik yapıyorlar. Daha da fazlası kesin vardır.
+Quote Post
titanium
Mesaj Mar 28 2006, 15:53 PM
Mesaj #3

kıdemli

Yer: A D A N A
Üye No: 7

bende mümessil olmak isterim ama nasıl mümessil olabilirim bilmiyorum ?

smilemumessiller.gif

--------------------
YA TOZU DUMANA KATARSIN ,YADA TOZU DUMANI YUTARSIN . . .

rapidshare kullanımı videolu
+Quote Post
qwerty
Mesaj Apr 2 2006, 09:48 AM
Mesaj #4

yeniyim
*

Üye No: 17

madem ki mümessiller sitesi olduk, o zaman nasıl mümessil olunacağı konusunda bilgiler vermek gerek. pek yakında.
+Quote Post
qwerty
Mesaj Apr 2 2006, 11:47 AM
Mesaj #5

yeniyim
*

Üye No: 17

Satış ve Tıbbi Satış Nedir ?

En genel anlamıyla " müşteri ihtiyaçlarının sunduğunuz bir ürün veya hizmetiniz ile karşılanmasıdır "diyebiliriz . Daha profesyonelce tanımlanırsa var olan ya da yaratılan ihtiyaçların elinizdeki ürün hizmet proje ya da fikrin faydaları noktasında müşteriyi ( doktor eczacı astınız amiriniz eşiniz v.b. ) ikna etmek ve harekete geçirmektir.

Eğer müşteri ihtiyacını tespit etmiş ve satıcıya gelmişse ; satılan ürün elle tutulur somut bir ürünse , ihtiyacı karşılamak yani satmak nispeten kolaydır . Örneğin ; müşterinin buzdolabına ihtiyacı vardır . Yani ihtiyaç olduğu tespitini kendisi yapmış ve almaya karar vermiştir . İlgili mağazada satıcı ihtiyacı belirli olan müşteriye kendi ürününün özellikleri ve avantajlarını sunarak ikna eder ve satışını yapar . Burada mal elle tutulur , gözle görülür bir şekildedir . Dolayısıyla satış biraz daha kolaydır .

Ancak tıbbi satış ilaç satışı ; yukarıdaki örnekte olduğu gibi ; direkt ve somut şekilde ürünün alınıp , satılması olayı değildir . O nedenle tıbbi satışın dinamikleri diğer satışlardan farklıdır.

Tıbbi satışı diğer satışlardan ayıran temel farklılıklar nelerdir?

* Sağlık sektörünün ürün ve hizmetlerindeki kalite anlayışının tek ve standart olması
* Hedef kitlenin (dr, eczacı ) yüksek beklentileri (sadece tıbbi satışta alıcı konusunun uzmanı)
* İlaç sektörü insan sağlığına yönelik hizmet verdiği için tanıtım ve satışta belirli ahlaki sorumluluklar taşıması
* Gerek ürünlerde gerekse hizmetlerde yaşanan yoğun rekabet
* Ülke ekonomisinin dayattığı ağırlaşan koşullar

Peki müşteri kimdir ? Dr , Eczacı , İlaç Deposu ve Hasta ( Ülkemizde bu dolaylı şekilde olmakta , direk hastaya yönelik bir çalışma yapılmamaktadır . )

Burada en önemli süreçlerden birisi hekime kendi ürününüzü ( ilacınızı ) reçete etmeye ikna sürecidir . Çünkü ikna etme sürecinde doktorun eli-kolu bağlı , hastalar çaresiz değildir . Bu satış aslında detayda önemli bir fikri satma sürecidir . Yani ürün çeşitliliğinin çok , rekabetin çok yoğun olduğu bu ortamda iğneyle kuyu kazmak kadar yoğun bir çaba , bilgi birikimi ve emek isteyen fakat bir o kadar da keyifli bir süreçtir . Yoğun bilgi birikimi ; hemen aklımıza ürünle ilgili bilgileri getirir . Bu , bir buz dağının görünen yüzü gibidir . Çünkü ürününüzün özelliklerini bilmek ,satış için gerekli ancak yeterli olmayan bir parametresidir .

İşte burada satış teknikleri , rakip ürün bilgisi , müşterinin sosyal ilişkilerde tercih ettiği yaklaşım-kendi yaklaşımımız ( Sosyal Sitiller ) , zaman planlaması , iletişim teknikleri, Prezentasyon Teknikleri , Diksiyon gibi önemli eğitimler sonucu kazanılmış disiplinler devreye girer .

Genelde İlaç Firmaları Tıbbi Satış Mümessili adaylarına bu eğitimleri , kendi firma kültürlerine uygun bir şekilde verirler veya vermeye çalışırlar . Alınan eğitimleri hayata geçirebilir ve geliştirebilirsek bu bilgiler bize ait olacaktır . Yani bilgi hamalı olmadan bu bilgilerin kullanıcısı ve geliştiricisi olabiliriz . Tıpkı hayatta olduğu gibi Tıbbi Satış Mümessilliği ' nde de öğrenmenin ve eğitimin sonu yoktur . Bu aldığımız eğitimleri eczane ve ecza deposu ayağında da kullanırız.

MESLEK STANDARDI

I.Meslek Standardı Nedir?

Meslek Standardı, bir mesleğin gereklerinin kabul edilebilir standartlarda yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan asgari bilgi, beceri, tutum ve davranışları gösteren normlardır. Meslek standartları ayrıca, başta çalışanlar, eğitimciler ve işverenler olmak üzere, ilgili bütün kesimlere, bir mesleğin başarı ile yürütülebilmesi
için gerekli olan nitelikler ve o meslekte yeterlilik belgesi alabilmek için yapılacak sınavlarda aranacak ölçme ve değerlendirme kriterleri hakkında fikir vermektedir.

Bir Meslek Standardı genel olarak aşağıdaki hususları içermektedir:

* Standardın hazırlandığı seviye için yaygın olarak kullanılan mesleki unvan ve tanım.
* Bir mesleğin gereklerim uygun olarak yerine getirmek için kişinin yapması gereken görev ve işlemler,
* Genel olarak kullanılan araç-gereç ve ekipmanlar,
* Bir mesleğin gereklerini uygun şekilde yerine getirebilmek için kişinin sahip olması gereken genel bilgi ve beceriler ile tutum ve davranışlar.
* Mesleğin uzmanlık dalları ile birlikte mevcut durumu ve gelecekte göstereceği eğilimler.

II.Meslek Standardına Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Meslek Standardı hazırlanmasının başlıca amaçları:

* İşgücü piyasasında, belirli bir meslekte istihdam edilebilmek için işgücünde aranan mesleki yeterlilikleri ortaya koymak,
* İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilikleri ortaya koyarak, eğitim programcılarına müfredat hazırlamada yardımcı olmak,
* Kişilerin, söz konusu mesleki yeterliliklerle donatılmasına yönelik olarak sunulan mesleki eğitim, meslek değiştirme, mesleki ilerleme vb. eğitim hizmetlerine destek vermek,
* Eğitim ile iş yaşamı arasında sağlam köprüler kurularak, iş yaşamının eğitime ilgi. katılım ve katkısını artırmak,
* İş değiştirme ve işe yerleştirme faaliyetlerine yardımcı olmak,
* Türk ekonomisinin uluslararası rekabet gücünün, nitelikli işgücü ile desteklenmesine yardımcı olmak,
* Uluslararası normlara uygun, saygın ve güvenilir bir sınav ve belgelendirme sisteminin kurulmasına yardımcı olmak,
* Bütün kesimlerce kabul gören mesleki yeterlilik belgelerine sahip işgücünün sayı ve oranını artırmak.
* Mesleki yeterlilik belgelerine sahip işgücü istihdamını yaygınlaştırılmasıyla tüketiciye daha kaliteli mal ve hizmet sunulmasına destek vermek,
* Mesleki yeterlilik belgesi sahibi nitelikli işgücü hareketliliğini artırmak, ve
* Uzun vadede işsizliğin azaltılmasına ve istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

III.Meslek Standardı Nasıl Hazırlanıyor ?

Meslek Standartları, MSK'nun uygulama birimi olan ATHB (Araştırma ve Teknik Hizmetler Birimi) tarafından çalışma yaşamını temsil eden çeşitli büyüklükteki (küçük, orta, büyük) işyerlerinden gelen ve bizzat alanda çalışan meslek uzmanları ile sıkı bir işbirliği içinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan meslek standardı daha sonra, MSK tarafından önerilen ilgili kuruluşlara gönderilmekte vegörüşleri
alınmaktadır. MSK tarafından onaylandıktan sonra ise ilgili tüm tarafların kullanımına sunulmaktadır.
Meslek Standartları hazırlanırken, bir yandan Türk işgücü piyasasının ve ekonomisinin gereklilikleri yansıtılmaya çalışılmakta, öte yandan uluslararası gelişmelerin de gözden uzak tutulmamasına çaba gösterilmektedir.
Standart hazırlama çalışmalarında, gerek ülke içi gerekse uluslararası alanda yapılmış çalışmalardan, kaydedilmiş gelişmelerden yararlanılmaktadır. Bu sayfada bahsedilen standardın VI'nci ve VII'nci bölümlerinde uluslararası meslek sistemleri ile karşılaştırma yapılmıştır.

Meslek Standardları genel olarak üç ayrı seviye (l, 2, 3) gözönüne alınarak hazırlanmaktadır.

Seviye l: Bu seviyede çalışan kişi, mesleğin gerektirdiği rutin ve basit görev ve işlemleri yapabilir.

Seviye 2: Bu seviyede çalışan kişi, geniş veya dar bir meslek alanında, o mesleğin gerektirdiği bir kısmı rutin olmayan ve kompleks nitelikli görev ve işlemleri yapabilir. Bu görev ve işlemleri yerine getirirken bireysel sorumluluk alabilir ya da
başkaları ile işbirliği içinde çalışabilir.

Seviye 3: Bu seviyede çalışan kişi, geniş veya dar bir meslek alanında, o mesleğin gerektirdiği çoğunlukla rutin olmayan ve kompleks nitelikli görev ve işlemleri değişik koşullarda yapabilir. Bu görev ve işlemleri yerine getirirken önemli ölçüde sorumluluk alabilir ve kendi başına karar verebilir. Çoğunlukla yanında
çalışanları yönlendirir ve denetler.

Bu sayfadaki meslek standardı verileri 3. seviyedeki bir Tıbbi Satış Mümessili için hazırlanmıştır.

Ülkemizde son yıllarda yapılan bütün çalışmalarda Türk ekonomisinin uluslararası rekabet gücünün artırılması ve başta Gümrük Birliği olmak üzere Avrupa Birliği ile bütünleşme süreci hedeflenmiştir. 1990'lı yıllarda yaşanan hızlı küreselleşme süreci, giderek artan teknolojik yenilikler ve uluslararası pazarlardan pay kapma yarışları, ülkelerin insan kaynaklarım geliştirmeye yönelmesine neden olmuştur. Çalışanların iş değiştirme ve iş bulma yeteneğiyle doğrudan ilgili olarak işgücü hareketliliğinin artırılması. işgücü piyasasının şeffaflaştırılması ve verimliliğin artırılması istihdamla ilgili her türlü girişimde öne çıkmaktadır. Çalışma yaşamının istediği ve ihtiyaç duyduğu insanların niteliklerinin tanımlanmasında. iş yaşamınca geliştirilen ve benimsenen meslek standartları büyük önem taşımaktadır.
Bu standartlara uygun insan yetiştirilmesi ve istihdamı ise ancak meslek standartları hazırlandıktan sonra gerçekleştirilebilecektir.

IV.Ülkemizdeki Son Durum Nedir?

Ülkemizde meslek standartları ve belgelendirmeye ilişkin en geniş kapsamlı girişim, "İstihdam ve Eğitim Projesi" kapsamında. Devlet, işçi ve işveren kesimini temsil eden kuruluşların oluşturduğu Meslek Standardları Komisyonu (MSK) tarafından yürütülmektedir. Bu komisyonda: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), İş ve İşçi Bulma Kurumu (ÎİBK), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye işçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile gözlemci üye olarak Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) temsilcileri bulunmaktadır. Teknik çalışmalar MSK'nun kararları doğrultusunda. uygulama birimi olan Araştırma ve Teknik Hizmetler Birimi (ATHB) tarafından, Almanya'da faaliyet gösteren Federal Mesleki Eğitim Kurumu (BIBB)'nun teknik yardımları ile yürütülmektedir.

Bahsedeceğimiz bu standart, Ülkemizde istihdam ve eğitim arasında sağlam köprüler kurmak, istihdamı geliştirmek amacıyla oluşturulan "İstihdam ve Eğitim Projesi"nin sekiz bölümünden biri olan Meslek Standartları ve Belgelendirme Sistemi bölümü çalışmaları çerçevesinde hazırlanmıştır. Söz konusu standart. Tıbbi Satış Mümessilliği meslek dalında 3. seviyede çalışan bir kişinin yapması gereken görev ve işlemler ile sahip olması gereken genel bilgi ve becerileri göstermektedir. Bu alanda bizzat faaliyet gösteren kişilerden oluşan bir çalışma grubu tarafından, iki gün süren teknik çalışma sonunda oluşturulmuştur. Söz konusu grubu oluşturan kişiler, Ülkemizde faaliyet gösteren değişik büyüklükteki
(küçük-orta-büyük) işletmelerden MSK/ATHB kanalıyla davet edilerek bir araya getirilmiştir. Bu standart daha sonra MSK tarafından önerilen ilgili kuruluşlara gönderilmiş ve görüşleri alınmıştır.

MESLEK STANDARDI

I.Meslek Standardı Nedir?

Meslek Standardı, bir mesleğin gereklerinin kabul edilebilir standartlarda yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan asgari bilgi, beceri, tutum ve davranışları gösteren normlardır. Meslek standartları ayrıca, başta çalışanlar, eğitimciler ve işverenler olmak üzere, ilgili bütün kesimlere, bir mesleğin başarı ile yürütülebilmesi
için gerekli olan nitelikler ve o meslekte yeterlilik belgesi alabilmek için yapılacak sınavlarda aranacak ölçme ve değerlendirme kriterleri hakkında fikir vermektedir.

Bir Meslek Standardı genel olarak aşağıdaki hususları içermektedir:

* Standardın hazırlandığı seviye için yaygın olarak kullanılan mesleki unvan ve tanım.
* Bir mesleğin gereklerim uygun olarak yerine getirmek için kişinin yapması gereken görev ve işlemler,
* Genel olarak kullanılan araç-gereç ve ekipmanlar,
* Bir mesleğin gereklerini uygun şekilde yerine getirebilmek için kişinin sahip olması gereken genel bilgi ve beceriler ile tutum ve davranışlar.
* Mesleğin uzmanlık dalları ile birlikte mevcut durumu ve gelecekte göstereceği eğilimler.

II.Meslek Standardına Neden İhtiyaç Duyuluyor?

Meslek Standardı hazırlanmasının başlıca amaçları:

* İşgücü piyasasında, belirli bir meslekte istihdam edilebilmek için işgücünde aranan mesleki yeterlilikleri ortaya koymak,
* İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilikleri ortaya koyarak, eğitim programcılarına müfredat hazırlamada yardımcı olmak,
* Kişilerin, söz konusu mesleki yeterliliklerle donatılmasına yönelik olarak sunulan mesleki eğitim, meslek değiştirme, mesleki ilerleme vb. eğitim hizmetlerine destek vermek,
* Eğitim ile iş yaşamı arasında sağlam köprüler kurularak, iş yaşamının eğitime ilgi. katılım ve katkısını artırmak,
* İş değiştirme ve işe yerleştirme faaliyetlerine yardımcı olmak,
* Türk ekonomisinin uluslararası rekabet gücünün, nitelikli işgücü ile desteklenmesine yardımcı olmak,
* Uluslararası normlara uygun, saygın ve güvenilir bir sınav ve belgelendirme sisteminin kurulmasına yardımcı olmak,
* Bütün kesimlerce kabul gören mesleki yeterlilik belgelerine sahip işgücünün sayı ve oranını artırmak.
* Mesleki yeterlilik belgelerine sahip işgücü istihdamını yaygınlaştırılmasıyla tüketiciye daha kaliteli mal ve hizmet sunulmasına destek vermek,
* Mesleki yeterlilik belgesi sahibi nitelikli işgücü hareketliliğini artırmak, ve
* Uzun vadede işsizliğin azaltılmasına ve istihdamın geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

III.Meslek Standardı Nasıl Hazırlanıyor ?

Meslek Standartları, MSK'nun uygulama birimi olan ATHB (Araştırma ve Teknik Hizmetler Birimi) tarafından çalışma yaşamını temsil eden çeşitli büyüklükteki (küçük, orta, büyük) işyerlerinden gelen ve bizzat alanda çalışan meslek uzmanları ile sıkı bir işbirliği içinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan meslek standardı daha sonra, MSK tarafından önerilen ilgili kuruluşlara gönderilmekte vegörüşleri
alınmaktadır. MSK tarafından onaylandıktan sonra ise ilgili tüm tarafların kullanımına sunulmaktadır.
Meslek Standartları hazırlanırken, bir yandan Türk işgücü piyasasının ve ekonomisinin gereklilikleri yansıtılmaya çalışılmakta, öte yandan uluslararası gelişmelerin de gözden uzak tutulmamasına çaba gösterilmektedir.
Standart hazırlama çalışmalarında, gerek ülke içi gerekse uluslararası alanda yapılmış çalışmalardan, kaydedilmiş gelişmelerden yararlanılmaktadır. Bu sayfada bahsedilen standardın VI'nci ve VII'nci bölümlerinde uluslararası meslek sistemleri ile karşılaştırma yapılmıştır.

Meslek Standardları genel olarak üç ayrı seviye (l, 2, 3) gözönüne alınarak hazırlanmaktadır.

Seviye l: Bu seviyede çalışan kişi, mesleğin gerektirdiği rutin ve basit görev ve işlemleri yapabilir.

Seviye 2: Bu seviyede çalışan kişi, geniş veya dar bir meslek alanında, o mesleğin gerektirdiği bir kısmı rutin olmayan ve kompleks nitelikli görev ve işlemleri yapabilir. Bu görev ve işlemleri yerine getirirken bireysel sorumluluk alabilir ya da
başkaları ile işbirliği içinde çalışabilir.

Seviye 3: Bu seviyede çalışan kişi, geniş veya dar bir meslek alanında, o mesleğin gerektirdiği çoğunlukla rutin olmayan ve kompleks nitelikli görev ve işlemleri değişik koşullarda yapabilir. Bu görev ve işlemleri yerine getirirken önemli ölçüde sorumluluk alabilir ve kendi başına karar verebilir. Çoğunlukla yanında
çalışanları yönlendirir ve denetler.

Bu sayfadaki meslek standardı verileri 3. seviyedeki bir Tıbbi Satış Mümessili için hazırlanmıştır.

Ülkemizde son yıllarda yapılan bütün çalışmalarda Türk ekonomisinin uluslararası rekabet gücünün artırılması ve başta Gümrük Birliği olmak üzere Avrupa Birliği ile bütünleşme süreci hedeflenmiştir. 1990'lı yıllarda yaşanan hızlı küreselleşme süreci, giderek artan teknolojik yenilikler ve uluslararası pazarlardan pay kapma yarışları, ülkelerin insan kaynaklarım geliştirmeye yönelmesine neden olmuştur. Çalışanların iş değiştirme ve iş bulma yeteneğiyle doğrudan ilgili olarak işgücü hareketliliğinin artırılması. işgücü piyasasının şeffaflaştırılması ve verimliliğin artırılması istihdamla ilgili her türlü girişimde öne çıkmaktadır. Çalışma yaşamının istediği ve ihtiyaç duyduğu insanların niteliklerinin tanımlanmasında. iş yaşamınca geliştirilen ve benimsenen meslek standartları büyük önem taşımaktadır.
Bu standartlara uygun insan yetiştirilmesi ve istihdamı ise ancak meslek standartları hazırlandıktan sonra gerçekleştirilebilecektir.

IV.Ülkemizdeki Son Durum Nedir?

Ülkemizde meslek standartları ve belgelendirmeye ilişkin en geniş kapsamlı girişim, "İstihdam ve Eğitim Projesi" kapsamında. Devlet, işçi ve işveren kesimini temsil eden kuruluşların oluşturduğu Meslek Standardları Komisyonu (MSK) tarafından yürütülmektedir. Bu komisyonda: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), İş ve İşçi Bulma Kurumu (ÎİBK), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye işçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile gözlemci üye olarak Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) temsilcileri bulunmaktadır. Teknik çalışmalar MSK'nun kararları doğrultusunda. uygulama birimi olan Araştırma ve Teknik Hizmetler Birimi (ATHB) tarafından, Almanya'da faaliyet gösteren Federal Mesleki Eğitim Kurumu (BIBB)'nun teknik yardımları ile yürütülmektedir.

Bahsedeceğimiz bu standart, Ülkemizde istihdam ve eğitim arasında sağlam köprüler kurmak, istihdamı geliştirmek amacıyla oluşturulan "İstihdam ve Eğitim Projesi"nin sekiz bölümünden biri olan Meslek Standartları ve Belgelendirme Sistemi bölümü çalışmaları çerçevesinde hazırlanmıştır. Söz konusu standart. Tıbbi Satış Mümessilliği meslek dalında 3. seviyede çalışan bir kişinin yapması gereken görev ve işlemler ile sahip olması gereken genel bilgi ve becerileri göstermektedir. Bu alanda bizzat faaliyet gösteren kişilerden oluşan bir çalışma grubu tarafından, iki gün süren teknik çalışma sonunda oluşturulmuştur. Söz konusu grubu oluşturan kişiler, Ülkemizde faaliyet gösteren değişik büyüklükteki
(küçük-orta-büyük) işletmelerden MSK/ATHB kanalıyla davet edilerek bir araya getirilmiştir. Bu standart daha sonra MSK tarafından önerilen ilgili kuruluşlara gönderilmiş ve görüşleri alınmıştır.

Ünvan: Tıbbi Satış Mümessili

Tanım: Tıbbi Satış Mümessili, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, ilaç tanıtımı ve satışını gerçekleştirmek amacıyla doktor ziyareti, eczane ziyareti, grup aktivitesi, ilaç alım ihalelerinin takibini yapma ve diğer firma faaliyetlerini takip etme bilgi ve
becerisine sahip nitelikli kişidir.

TIBBİ SATIŞ MÜMESSİLİ'NİN YAPTIĞI GÖREV VE İŞLEMLER

Tıbbi Satış Mümessili, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç. gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak, aşağıdaki görev ve işlemleri yerine getirir.

GÖREVLER İŞLEMLER

iş Organizasyonu Yapmak

* İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri almak
* Firmanın çalışma programını incelemek
* Çalışma bölgesine ait hedefleri belirlemek
* Günlük çalışma programı yapmak
* Ziyaret randevularını ayarlamak
* Tanıtım malzemelerini hazırlamak
* Çanta düzenlemek
* Araç bagajı düzenlemek
* Toplu sunum araçlarını kontrol etmek
* Günlük tanıtım bilgilerini gözden geçirmek
* Pazar araştırması yapmak
* Tanıtım faaliyetlerini rapor etmek

Doktor Ziyareti Yapmak

* Firmayı ve kendisini tanıtıcı bilgi vermek
* ilaçlar hakkında doktorun görüşlerini almak
* İhtiyaçları belirlemek
* Tanıtım malzemelerini sunmak
* İhtiyaçları karşılayacak ilaçların tanıtımını yapmak
* İlacın reçeteye girmesini sağlamak

Eczane Ziyareti Yapmak

* Eczacıya ilaç özellikleri hakkında bilgi vermek
* Eczane reçete analizi yapmak
* Eczane stok analizi yapmak
* Eczacıya ilaç satış şartlarını açıklamak
* Sipariş almak
* Siparişleri ilgililere bildirmek
* Sipariş teslimini takip etmek

Grup Aktivitesi Yapmak

* Katılım organizasyonunu yapmak
* Aktivite mekanını incelemek
* Aktivite mekanını düzenlemek
* Sunum araçlarını kullanıma hazır hale getirmek
* Katılımcılara sunum yapmak

İlaç Alım İhalelerini Takip Etmek

* İhale ilanlarını takip etmek
* İhale şartnamelerini temin etmek
* İhaleler konusunda ilgilileri bilgilendirmek
* İhale komisyonu üyelerine ilaçları tanıtmak

Rakip Firma Faaliyetlerini Takip Etmek

* Rakip firmaların satış şartlarını incelemek
* Rakip firmaların tanıtım faaliyetlerini incelemek
* Rakip firmaların tanıtım yöntemlerini incelemek
* Rakip firmaların tanıtım hedeflerini incelemek
* Rakip firma faaliyetlerini rapor etmek

Mesleki Gelişime ilişkin Faaliyetleri Yürütmek

* Meslekle ilgili toplantı, seminer vb. faaliyetlere katılmak
* Meslekle ilgili yayınları ve teknolojik gelişmeleri izlemek
* Meslekle ilgili hizmet içi eğitim, işbaşı eğitimi vb. faaliyetlere atılmak.

GENEL BİLGİ VE BECERİLER

1. Analitik düşünme yeteneği
2. Anatomi bilgisi
3. Araç, gereç ve ekipman bilgisi
4. Beden dilini kullanabilme yeteneği
5. Bilgisayar programları kullanım bilgisi
6. Dinleme yeteneği
7. Ekip içinde çalışma yeteneği
8. Farmakoloji bilgisi
9. Fizyoloji bilgisi
10. Genel kültür
11. Güvenilir olmak
12. Hijyen bilgisi
13. İkna yeteneği
14. İletişim yeteneği
15. İlkyardım bilgisi
16. İnsan psikoloj isi bilgisi
17. İnsiyatif kullanabilme yeteneği
18. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri bilgisi
19. İşyeri çalışma prosedürleri bilgisi
20. Karar verme yeteneği
21. Kayıt tutma yeteneği
22. Malzeme katalogları/el kitapları bilgisi
23. Medikal bilgi
24. Mesleğe ilişkin yasal düzenlemeler bilgisi
25. Mesleki kimya bilgisi
26. Mesleki matematik bilgisi
27. Mesleki teknolojik gelişmelere ilişkin bilgi
28. Mesleki terim bilgisi
29. Mikrobiyoloji bilgisi
30. Öğrenme yeteneği
31. Öğretme yeteneği
32. Organizasyon yeteneği
33. Pazarlama ve satış teknikleri bilgisi
34. Problem çözme yeteneği
35. Sunuş (prezantasyon) teknikleri bilgisi
36. Sürücü belgesine sahip olmak
37. Temsil yeteneği
38. Türkçe diksiyon bilgisi
39. Ürün bilgisi
40. Kararlılık

GENEL TUTUM VE DAVRANIŞLAR

1. Araştırıcı olmak
2. Çalışkan olmak
3. Çevre korumaya karşı duyarlı olmak
4. Detaylara özen göstermek
5. Dikkatli olmak
6. Dürüst olmak
7. Enerjik olmak
8. Esnek çalışmaya yatkın olmak
9. İnsan ilişkilerine özen göstermek
10. İş disiplinine sahip olmak
11. İş güvenliğine dikkat etmek
12. İşyerine ait araç, gereç ve ekipmanların kullanımına özen göstermek
13. Kaliteye dikkat etmek
14. Kararlı olmak
15. Meslek ahlakına sahip olmak
16. Planlı ve organize olmak
17. Sabırlı olmak
18. Sır saklamak
19. Soğukkanlı olmak
20. Sorumluluk sahibi olmak
21. Temiz olmaya özen göstermek
22. Titiz olmak
23. Yeniliklere açık olmak
24. Zamanı iyi kullanmak

MESLEĞİN BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEKTEKİ EĞİLİMLER

Tıbbi satış mümessilleri, firmalarca satışa arz edilen ilaçları doktor ve eczacılara tanıtarak satışını sağlamak durumundadır. Geçmiş yıllarda üretilen ilaçların tür olarak az sayıda olması nedeniyle bu alanda faaliyet gösteren firmaların sayısı da bugüne
kıyasla oldukça azdı. Bu durumda meslek elemanlarının istihdam sahası oldukça sınırlı kalmaktaydı. Ulaşım ve tanıtımda kullanılan araçlar dikkate alındığında çalışma şartları günümüze kıyasla daha zordu. Günümüzde, genel teknolojik gelişmelere paralel olarak, ilaç üretim teknolojilerinde de önemli gelişmeler sağlanmıştır.

Türkiye'de üretim çeşitliliği ve niteliği bakımından batı Standardları düzeyinde ilaçlar üretilebilmektedir. Dolayısı ile ilaç sektöründeki bu gelişmelere paralel olarak çalışanların hayat standardlarında da önemli gelişmeler kaydedilmiş bulunmaktadır. Îlaç satış mümessilleri kendi firmalarının ilaçlarını mümkün olduğunca geniş bir kesime tanıtmak ve satabilmek bakımından gelişmiş yöntemleri kullanabilmek için bir rekabet ortamı içerisine girmişlerdir. Hızla gelişen rekabet ortamı içerisinde gelişen tanıtım ve satış öntemlerini takip edebilmek ve uygulayabilmek için meslek elemanlarının eğitimi büyük önem taşımaktadır. Îlaç üretim ve pazarlama alanında gelişen iş hacmi ve kapital potansiyeli, tıbbi satış mümessiliği mesleğine sunduğu sosyal ve ekonomik imkanlarla mesleği daha cazip duruma getirmiştir ve bu alanda yeni açılan bir ünivetsitede bölüm oluşturulmuştur.

İlaç niteliklerinin artırılması ve yeni tür ilaçların üretilmesi için gerçekleştirilen yeni yatırımların, bu alanda iş hacmini sürekli genişletmesi beklenmektedir. Dolayısı ile meslek imkanlarının sürekli gelişeceği tahmin edilmektedir. Tıbbi satış mümessilliği mesleğinde iyi yetişmiş elemanların, kısa bir eğitimden sonra, diğer sektörlerde pazarlama ve satış elemanı olarak çalışabileceği düşünülmektedir. Mesleğin daha iyi yürütülebilmesi için, bilgisayar kullanımı, farmakoloji, anatomi ve tıbbi terminoloji bilgileri giderek daha fazla önem kazanmaktadır.

tıbbimumessil.com sitesinden yararlanılmıştır.
+Quote Post
dripling
Mesaj Dec 17 2006, 00:08 AM
Mesaj #6

stajyer
*

Üye No: 208

BU YOLA GİRDİK BAYAA DA YOL KATETTİK(GÖRÜŞME ANLAMINDA)FİRMALAR HAKKINDA BİLGİ ALSAK NE GÜZEL OLUR.sONUÇTA BURADA TECRÜBELİ İNSANLAR VAR.MESELA MUSTAFA NEVZAT VE BAYER FİRMALARININ DETAYLARI NELERDİR?(EĞİTİM,MAAŞ,PRİM,ARABA,SİGORTA,KOTA,ELBİSE YARDIMI,TELEFON YARDIMI,YEMEK BEDELİ VS.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.BAŞARILAR... bjk.gif
+Quote Post
cyberreal
Mesaj Dec 17 2006, 00:17 AM
Mesaj #7

Administrator

Grup: Root Admin
Yer: internet
Üye No: 1

firmalar hakkında bilgi:

mustafa nevzat

bayer

--------------------
+Quote Post
dripling
Mesaj Dec 17 2006, 18:28 PM
Mesaj #8

stajyer
*

Teşekkür ederim ama ben o siteleri inceledim.Firmalar hakkında genel kanım oluştu fakat benim parantez içerisinde sorduğum soruların hiçbirinin cevabı yok bu adreslerde.Eğer buralarda çalışan ya da arkadaşından bilen varsa rica ediyorum sorularımın cevaplarını;yoksa canınız sağolsun.Saygılar...
+Quote Post
cyberreal
Mesaj Dec 17 2006, 23:51 PM
Mesaj #9

Administrator

Grup: Root Admin
Yer: internet
Üye No: 1

dripling senin merak ettiğin konuların konuşulması hoş bir durum değil.
sadece firmayla ilgili, sektörle ilgili, çalışacağın ortamlarla ilgili bilgiler alman yeterlidir diye düşünüyorum.

--------------------
+Quote Post
dripling
Mesaj Dec 18 2006, 16:46 PM
Mesaj #10

stajyer
*

Peki,teşekkür ederim...
+Quote Post
TÜRKAN SAYIN
Mesaj Aug 1 2008, 14:37 PM
Mesaj #11

stajyer
*

Üye No: 3,422

MERHABA FORUMA YENİ KATILDIM
MÜMESSİL OLMAK İSTİYORUM
AMA BU İŞİ BİLMİYORUM
BU KONUDA YARDIM ALMAK İSTİYORUM

ALINTI(dripling @ Dec 18 2006, 16:46 PM) *

Peki,teşekkür ederim...

MÜMESSİLLİK SADECE TIBBİ ALANIMI KAPSAMAKTADIR
+Quote Post
plasebo
Mesaj Aug 1 2008, 17:45 PM
Mesaj #12

kıdemli

Üye No: 1,104

TÜRKAN SAYIN

mümessil = temsilci demektir.
"Tıbbi mümessilin": Tıpla, doktorlukla ilgili tanıtım ve/veya satış temsilcisi olarak tanımlandığı ortaya çıkmaktadır. İki firmanın kullandığu gibi, ilaç firmalarının temsilcileri için, "tıbbi" yerine "ilaç" isminin kullanılması geniş kesimler tarafından daha anlaşılır olabilir. Bu durumda ise "İlaç tanıtım ve/veya satış temsilcisi" tanımlaması ortaya çıkmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşıp okuyabilirsin.

mümessil sadece sağlık alında çalışan kimseye denmez.farklı sektörlerde de mümessil olur.
biz burada sadece tıbbi mümessillerle ilgili bir forum olduğu için tıbbi mümessillik konusunda paylaşımlarda bulunuyoruz.

eğer senin amacında tıbbi mümessil olmaksa ilk olarak tıbbi mümessil nedir ne iş yapar nasıl tıbbi mümessil olunur bunları öğrenmek için buraya tıkla.
+Quote Post
TÜRKAN SAYIN
Mesaj Aug 1 2008, 22:24 PM
Mesaj #13

stajyer
*

Üye No: 3,422

PLASEBO
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim amacım daha geniş alandaki mümessillik kapsamına giren alanlarda kendimi yetiştirmekti burası sadece tıbbi mümessiller içinse sizleri meşgul ettim özürdülerim saygılar
+Quote Post
plasebo
Mesaj Aug 10 2008, 10:46 AM
Mesaj #14

kıdemli

ALINTI(TÜRKAN SAYIN @ Aug 1 2008, 23:24 PM) *

PLASEBO
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim amacım daha geniş alandaki mümessillik kapsamına giren alanlarda kendimi yetiştirmekti burası sadece tıbbi mümessiller içinse sizleri meşgul ettim özürdülerim saygılar

rica ederiz TÜRKAN herhangi bir bilgi lazım olduğu an bu siteden faydalanabilirsin.illa tıbbi mümessil olmana gerek yok.
+Quote Post
redflame
Mesaj Oct 10 2009, 17:32 PM
Mesaj #15

stajyer
*

Üye No: 6,940

Ben fruma yeni katıldım.Kendime güveniyorum ikna özelligim ve diksiyonum süper.Yanlız lise mezunuyum.ama bu işi yapmak istiyorum.Acaba yardım edicek bi arkadaş yokmu?saygılar
+Quote Post
plasebo
Mesaj Oct 14 2009, 23:27 PM
Mesaj #16

kıdemli

internetteki iş ilanlarına yada gazete ilanlarına başvurabilirsin.tıbbi mümessillikle ilgili bilgilere buradan ve buradan ulaşabilirsin.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

tıbbi mümessil, ilaç ve sağlık konusunda her konuyu paylaşabilirsiniz.tüm sağlık konularını (soğuk algınlığı, nezle, grip, depresyon, obezite (şişmanlık, zayıflama yöntemleri), cinsel disfonksiyon (iktidarsızlık gibi), sağlık haberlerini, tıbbi ilaç firması tanıtımları, özel hastane tanıtımları, Tıbbi Mümessil iş ilanları, tıbbimümessil iş başvuruları, tıbbi mümessil işe alım, tıbbi mümessil anıları, Tıbbi mümessil sorunları, Tıbbi Mümessil atasözleri konularını sitemizde bulabilirsiniz.represantlara gerekli olan bilgisayar programları (winamp 2013, windows media player, antivirüs güvenlik programları en son sürümleri 2013 sürümleri gibi.), internet tarayıcıları (internet explorer 7,8,9, firefox 18, opera gibi), resimler (örneğin çin malı araba resimleri), komik fotoğraflar, karikatürler, fıkralar, komik yazılar, power point sunumları sitemizde sürekli güncelleniyor.yemek tarifleri bölümümüzde geniş tariflere yer verilmektedir.2013 yılı vizyondaki ve gelecekte gösterime girecek olan sinema filmlerinin tanıtımları da sürekli sitemizde güncellenmektedir.lütfen yasak içerikleri göndermeyiniz.yazdıklarınızda kişiye,kuruma ve genel ahlaka hakaret mesajları yazmayınız.www.mumessiller.com tıbbi mümessiller sitemizde yazılan yazıların içeriğinden, resimlerden ve linklerden tamamen gönderen kişi sorumludur.www.mumessiller.com sitesinde site yöneticisi haricinde yazılan tüm yazılardan, gönderilen resimlerden ve gönderilen linklerden site yönetimi sorumlu tutulamaz.tıbbi mümessil dernekleri ortak internet sitesi 2013 yılı içinde hizmet verecektir.
Herhangi bir konu için düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz:yorum yazın.
Basit Görünüm Tarih: 25th April 2014 - 10:00 AM
tıbbi mümessiller sitesini şu ana kadar free web hit counter kişi ziyaret etmiştir.teşekkür ederiz.