IPB

Hoşgeldin Misafir sadece misafir olmak mı istiyorsun ?yoksa üye olmak mı istiyorsun? evet mi? o zaman lütfen üye olun. ( Giriş | Kayıt )

> SSK,EMEKLİ SANDIĞI VE BAĞ-KUR BİRLEŞTİ
cyberreal
Mesaj Apr 15 2006, 13:25 PM
Mesaj #1


Administrator
****

Grup: Root Admin
Mesajlar: 286
Kayıt: 2-February 06
Yer: internet
Üye No: 1Emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur'a veda

Yıllardır emeklilerin kara gün dostu olan, aylıklarını temin etme dışında tedavilerinden,...


Yıllardır emeklilerin kara gün dostu olan, aylıklarını temin etme dışında tedavilerinden, düğün harcamaları ya da cenazelerine değin onları yalnız bırakmayan üç dev kurum Meclis’te kabul edilen yasayla tarihin sayfalarında yerini aldı.

Kamu ve özel sektör çalışanlarının sosyal güvenlikte farklı muamele görmesine yol açan Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ- KUR’u kapatarak yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) oluşturan yasa Meclis’te AKP oylarıyla kabul edildi.

Sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında birleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu Yasası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasayla her üç sosyal güvenlik kurumu kaldırılarak yerine Sosyal Güvenlik Kurumu oluşturuldu. SGK, yönetim kurulu, genel kurul ve başkanlıktan oluşacak. En yüksek karar organı 10 üyeli yönetim kurulundan oluşan SGK’nın başkan ve başkan yardımcısı dışındaki yönetim kurulu üyelerinin görev süresi 3 yılla sınırlandı. Genel Kurul da 3 yılda bir toplanacak.

SGK, "Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü, Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanlığı" gibi ana hizmet birimlerinden oluşacak.

Yasayla, Sosyal güvenlik politikaları ve uygulamaları konularında görüş oluşturacak "Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu" da kurulacak. Kurul, MSB, İçişleri, Maliye ve Sağlık bakanlıkları ile DPT, Hazine müsteşarlığı temsilcilerinin yanı sıra YÖK ve bazı kamu kurum ve kuruluşları, STÖ başkanlarından oluşacak. Her ilde sosyal güvenlik il müdürlükleri kurularak SGK’nın taşra birimleri oluşturulacak.

Yasaya göre Kurum, görevlendirildiği hizmetlerin gereği ve bağışlar dışında taşınmaz edinemeyecek. Kurumun taşınır ve taşınmaz malları, bankalardaki mevduatları dahil her türlü hak ve alacakları haczedilemeyecek. Kurum, Devlet İhale Kanunu’nun hükümlerine tabi olmayacak. Süresi içinde ödenmeyen sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası prim gelirleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, gecikme zamları ve katılım payları, kurum alacağına dönüşecek. Kurumun primsiz ödemeler için yapılan giderleri merkezi yönetim bütçesinden, diğer giderleri ise primlerin değerlendirilmesinden elde edilecek gelirle karşılanacak. Sosyal güvenlik kanunları dışında kurum giderlerini artıran yasal düzenlemelerin getireceği mali yük, merkezi yönetim bütçesinden karşılanması zorunlu olacak.

Yasayla, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın merkez ve taşra teşkilatlarında kadrolu olarak görev yapan personel, mevcut statüleri ile her türlü taşınır ve taşınmaz mal varlıkları, tapuda bu kurumlar adına kayıtlı olan taşınmazları ve hizmet binaları, araç, gereç, malzeme, demirbaş ve taşıtları, alacakları, hakları, borçları, iştirakleri, dosyaları, yazılı ve elektronik ortamdaki her türlü kayıtları ve diğer dokümanlar kuruma devredilecek. Kurumun merkez ve taşra teşkilatı ve kadroları, kademeli olarak en geç 3 yıl içinde kanuna uygun hale getirilecek. Geçiş sürecinin 3 yılda tamamlanamaması halinde Bakanlar Kurulu, süreci 2 yıl daha uzatabilecek.

Yönetim Kurulu oluşturuluncaya kadar, devredilen kurumların yönetim kurulları görevlerini sürdürecek.

Devredilen kurumların üst düzey yöneticilerinin görevleri sona erecek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müşavirliği kadrolarına atanacak. Maliye Bakanlığı’nda görevli Emekli Sandığı personelinden, yeni kurumda göreve atanma imkanı bulamayan üst düzey yöneticiler bakanlık müşaviri olarak çalışabilecek. Ataması yapılan personel, devredilen kurumlardaki kadrolarında görevlendirilmiş sayılacak ve sorumlu oldukları görevleri yürütmeye devam edecek. Devredilen kurumlarda müfettiş olarak görev yapanlar, sosyal güvenlik denetçisi kadrolarına atanacak. Devredildikleri kurumlara belirlenen süre içerisinde atanmayanlar, ihtiyaç duyulan kadrolara 30 gün içinde atanacaklar.


--------------------
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bu konudaki mesajlar


Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

 tıbbi mümessil, ilaç ve sağlık konusunda her konuyu paylaşabilirsiniz.tüm sağlık konularını (soğuk algınlığı, nezle, grip, depresyon, obezite (şişmanlık, zayıflama yöntemleri), cinsel disfonksiyon (iktidarsızlık gibi), sağlık haberlerini, tıbbi ilaç firması tanıtımları, özel hastane tanıtımları, Tıbbi Mümessil iş ilanları, tıbbimümessil iş başvuruları, tıbbi mümessil işe alım, tıbbi mümessil anıları, Tıbbi mümessil sorunları, Tıbbi Mümessil atasözleri konularını sitemizde bulabilirsiniz.represantlara gerekli olan bilgisayar programları (winamp 2013, windows media player, antivirüs güvenlik programları en son sürümleri 2013 sürümleri gibi.), internet tarayıcıları (internet explorer 7,8,9, firefox 18, opera gibi), resimler (örneğin çin malı araba resimleri), komik fotoğraflar, karikatürler, fıkralar, komik yazılar, power point sunumları sitemizde sürekli güncelleniyor.yemek tarifleri bölümümüzde geniş tariflere yer verilmektedir.2013 yılı vizyondaki ve gelecekte gösterime girecek olan sinema filmlerinin tanıtımları da sürekli sitemizde güncellenmektedir.lütfen yasak içerikleri göndermeyiniz.yazdıklarınızda kişiye,kuruma ve genel ahlaka hakaret mesajları yazmayınız.www.mumessiller.com tıbbi mümessiller sitemizde yazılan yazıların içeriğinden, resimlerden ve linklerden tamamen gönderen kişi sorumludur.www.mumessiller.com sitesinde site yöneticisi haricinde yazılan tüm yazılardan, gönderilen resimlerden ve gönderilen linklerden site yönetimi sorumlu tutulamaz.tıbbi mümessil dernekleri ortak internet sitesi 2013 yılı içinde hizmet verecektir.
Herhangi bir konu için düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz:yorum yazın.
Basit Görünüm Tarih: 10th October 2015 - 03:21 AM
tıbbi mümessiller sitesini şu ana kadar free web hit counter kişi ziyaret etmiştir.teşekkür ederiz.